SUSRET UČENIKA 7. RAZREDA S VOLONTERIMA IZ HUMANITARNE UDRUGE „SAVAO“

Ove godine mi, svi sedmi razredi, uz pomoć naših razrednica želimo osvijestiti koliko ljudi treba našu pomoć kroz naš projekt o volontiranju – „Činim pravu stvar!“

U petak, 25. 11. 2022, na Satu razrednika smo imali prilike upoznati volontere iz humanitarne udruge „Savao“.

U školi su nam se pridružili voditelj udruge i dvije mlade članice volonterke.  Svatko od njih imao je posebnu priču o njihovom dolasku u udrugu. Iako je teško uskladiti posao i volontiranje u udruzi, uvijek se uspije izdvojiti dio vremena za pomoć ljudima kojima je jedino ulica dom.

Udruga je osnovana 2019.godine. U udrugu je uključeno oko 70 stalnih volontera ali uvijek im pristižu novi ljudi koji žele pomoći. Volonteri pomažu u pakiranju paketića i pripremanju sendviča za beskućnike. Svakog utorka i petka volonteri iz udruge „Savao“ odlaze na Glavni kolodvor gdje dijele sendviče i čaj beskućnicima te s njima druže i razgovaraju.

Humanitarna udruga „Savao“ surađuje s pučkom kuhinjom koju ćemo i mi posjetiti. Kako bi se pomoglo slažu se i krunice koje se prodaju na različitim hodočašćima, a novac ide za glavne potrepštine. Na mnogo su različitih načina pokušali pomoći, jedan od načina pomoći je i humanitarna akcija „#daj5“. To je zapravo ime projekta kojim u jedan paketić se sprema pet potrepština neophodnih beskućnicima.

Na pitanje učenika zašto su se odlučili za volontiranje, njihov odgovor je da su htjeli pomoći ljudima u nevolji i pokazati im da nisu sami.

Najteži dio volontiranja je kad idu u „izviđače“ jer je jako žalosno vidjeti u kakvim sve uvjetima ljudi žive te da je teško slušati njihove tužne priče.

Susret s volonterima je bio poticaj svima nama da se i mi sami odlučimo za volontiranje.

U kakvim god uvjetima živjeli, što god nosili, koliko god novaca imali svi smo mi ljudi te bismo se tako i jedni prema drugima trebali ponašati.

Kako i kad god pomogli drugima, učinili smo nešto dobro što će i nas same obradovati.

Dobro se dobrim vraća, uvijek je bilo tako i uvijek će biti.

Nika Čerepinko i Lara Rožanković, 7.a

objavio: Deborah Špehar   datum: 13. 12. 2022.