Posjet profesionalnog novinara OŠ Stenjevec

Ilija Radić oduševio učenike svojim zgodama i stručnim novinarskim savjetima

Ilija Radić, novinar koji radi na N1 televiziji kao terenski i studijski izvjestitelj prošlog je tjedna posjetio novinarsku grupu naše škole. Učenici od petog do sedmog razreda bili su vrlo nestrpljivi čekajući da im ispriča sve o svome poslu. Radić im je objasnio kako trenutno radi na N1 televiziji, koja prenosi isključivo vijesti, ali je radio i na RTL-u. Govorio je o pravilima u novinarstvu i zašto ona postoje.
Radić je učenicima postavljao pitanja, a i oni njemu tijekom cijelog posjeta. Pričao je o zgodama sebe i svojih kolega na televiziji, te kako mnoge stvari mogu poći po zlu na terenu ili u studiju dok program ide uživo. Pitao je učenike znaju li što su izvanredne vijesti ili breaking news, te pojasnio da su to vijesti zbog kojih se prekida program jer su toliko važne da ne mogu čekati. Govorio je i o tome kada mu gosti kasne te što napraviti u tom slučaju. Priznao je da mu se i to događa na terenu, kao i pogreške u javljanjima uživo. „U takvim situacijama treba se ispričati i krenuti dalje“, savjetovao je Radić.
Na kraju njegova posjeta, jedna ga je učenica pitala ima li neki savjet za one koji žele postati novinari. Na to pitanje Radić je odgovorio: „Zlatno pravilo novinarstva je uvijek pitajte što vas zanima“. Ilija je rekao da su učenici postavljali odlična pitanja i kako je oduševljen interesom učenika za ovo zanimanje. Učenicima je bilo jako drago što imali priliku pričati s profesionalnim novinarom i pitati ga sve što ih zanima. Hvala mu još jednom što je izdvojio svoje vrijeme i posvetio ga nama!

Edita Pavelić, 7. b
Novinarska grupa OŠ Stenjevec

objavio: Deborah Špehar   datum: 6. 11. 2023.