Zajednica aktivnih građana (ZAG)

Zajednica aktivnih građana (ZAG) je program građanskog odgoja i obrazovanja razvijen za osnovne i srednje škole Grada Zagreba čija je svrha pripremiti i osnažiti učenike za aktivno i odgovorno djelovanje u demokratskoj zajednici. Takvo djelovanje shvaćeno je kao doprinos njihovu samoostvarenju, ali i ostvarenju pravednih, održivih i brižnih zajednica.

Iako su pravednost, održivost i brižnost slojeviti pojmovi, u takvim zajednicama postoje primjerice jednake životne šanse, u njima se priznaje jednaka vrijednost različitih identiteta, u njima svi mogu sudjelovati u donošenju odluka koje se tiču njihovih života, u njima se njeguje naš pojedinačni i zajednički potencijal da stvorimo društvene, političke, kulturne, materijalne i emocionalne uvjete koji omogućuju najveću dobrobit svih ljudi, ali i drugih živih bića kao i cjelokupnog planeta Zemlje.

Voditeljice:

Maja Markač i Melita Blažević Karakaš

U novoj školskoj godini 2024./2025. uključi se i ti u Izvannastavnu aktivnost Zajednica aktivnih građana te doprinesi lokalnoj zajednici svojom uključenošću u male ali bitne promjene!