Moji vukovarski dani – Svjedočanstvo gospodina Branka Grdića

U ponedjeljak, 4. studenog, jedan od branitelja grada Vukovara te ujedno i roditelj učenice naše škole, održao je potresno predavanje o svojim ratnim danima koje je proveo u svome rodnom gradu, Vukovaru.

Učenici 8.razreda imali su priliku iz „prve ruke“ pobliže čuti o vukovarskim ratnim tragedijama. Potresnu priču koju nam je ispričao gospodin Branko Grdić  svakoga je dirnulo u srce.

Nakon završene srednje škole, gospodin Grdić želio je nastaviti svoje školovanje u Osijeku, no u tome ga je spriječilo najveće zlo ovoga svijeta – Domovinski rat. Prvi potresni događaj koji se dogodio ovome herojskom branitelju jest smrt zapovjednika pred njegovim, osamnaestogodišnjim, očima. Nedugo zatim, umire i njegov otac na njegovim rukama te je taj dan svakako zabilježen kao najtragičniji dan ovoga junaka. Stalne borbe, brojne smrti bliskih osoba te fizička zlostavljanja samo su neke od tragedija koje je doživio branitelj. U domovinskom ratu, dogodile su mu se različite ozljede no najveća je bila pucanj u desnu nogu nakon čega je odmah trebala hitna operacija. Premjestivši branitelja u bolnicu u Novi Sad, liječnici srpskog podrijetla odbili su izvršiti operaciju, no na samome kraju ipak je vukovarski branitelj operiran. Jedna od poteškoća u ratu svakako je bila premala količina unosa hrane te bi branitelji maštali o hrani i vodi te potom otišli na spavanje kako ne bi razmišljali o gladi. Također, i sam gospodin Grdić tijekom rata izgubio je čak 20 kilograma.

Kao osamnaestogodišnjak, koristio je vojna oružja s kojima se prije nikad nije susreo, vidio tragične smrti te nije imao priliku odrastati u svome najboljem, mladenačkom dobu. Uistinu se divimo što je vukovarski branitelj Grdić podijelio s nama ovakve potresne trenutke te smo mu vrlo zahvalni. Iako smo djeca u razvoju, trebamo čuti i ovakve tragedije, trebamo znati što se zbivalo u našim gradovima tijekom rata, trebamo čuti istinu.

Tara Sedlar, 8.a

objavio: Administrator   datum: 28. 11. 2019.