Tajni mikrosvijet biljaka

Europska noć istraživača je inicijativa koja se provodi u cijeloj Europi uz financijsku potporu Europske komisije. Cilj je navedene inicijative popularizacija znanosti odnosno približiti javnosti znanost i rad znanstvenika, potaknuti mlade za budući ulazak u istraživačku karijeru te upoznati širu javnost s europskim i nacionalnim politikama u području znanosti. Europska noć istraživača tradicionalno se održava zadnjeg petka u rujnu diljem cijele Europe.

U Hrvatskoj se Europska noć istraživača organizira u okviru projekta „Techno-Past Techno-Future: European Researchers' Night”, koji provodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji sa sedamnaest eminentnih institucija iz akademskog, znanstvenog, javnog i privatnog područja. Projekt je financiran u okviru Marie Sklodowska Curie aktivnosti Okvirnog programa za istraživanje i inovacije za razdoblje 2014. – 2020. (Obzor 2020.). Europska noć istraživača 2019. održat će se 27. rujna 2019. na nekoliko lokacija u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu. Europska noć istraživača će na frekventna mjesta navedenih gradova okupiti hrvatske istraživače-znanstvenike, koji će interaktivnim sadržajem djeci i odraslima približiti znanost i svoj rad.

Jedan od partnera u ovom projektu je Hrvatska zaklada za znanost, jedina ustanova u Republici Hrvatskoj zadužena za nacionalno financiranje znanstveno-istraživačkih projekata i razvoja karijera mladih istraživača. Zaklada je odabrala nekoliko hrvatskih znanstvenika iz različitih područja da osmisle vlastite mini-projekte koje će provoditi u suradnji sa zagrebačkim osnovnoškolcima. Znanstvenici će tijekom lipnja i rujna raditi s djecom u školi, a rezultate tog rada predstavit će na Europskoj noći istraživača 2019. u tunelu Grič. Tijekom same Noći istraživača posjetitelji će putem mobilne aplikacije ocjenjivati najbolji projekt, a Zaklada će najbolje ocijenjene projekte nagraditi novčanim nagradama.

OŠ Stenjevec i profesor Antonio Mucko odazvali su se na poziv Hrvatske zaklade za znanost te će u ovoj aktivnosti sudjelovati s učenicima sedmog razreda, s kojima će raditi doc. dr. sc. Sunčica Bosak i doktorandica Klara Filek s Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Učenici će u sklopu radionice pod nazivom „Tajni mikrosvijet biljaka“ istražiti koji mikroorganizmi se nalaze na pojedinim dijelovima (list, stabljika, korijen) različitih biljaka iz školskog vrta. Pozivamo sve roditelje da 27. rujna, od 17:00 do 21:00 sati,  dođu u tunel Grič i podrže naše učenike.

Više informacija o Europskoj noći istraživača možete pronaći na web stranici https://eunightcro.eu/.

objavio: Administrator   datum: 21. 9. 2019.