Vukovar - grad toliko moćan da ga je nemoguće zaboraviti!

U petak 17. studenog, dan prije obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, učenici naše škole pisali su priče, slikali vodotoranj kao simbol patnje i stradanja u Domovinskom ratu, rješavali listiće te u znak sjećanja na žrtve napravili svijeće za njih.

Učenici su tijekom čitavog dana mogli pogledati dokumentarni film o Vukovaru i njegovim braniteljima. Profesorica likovne kulture, Vladimira Bošnjak osmislila je školski pano i zajedno s učenicima osmih razreda izradila predivne golubice - simbole mira koje će tijekom ovog mjeseca krasiti našu školu.

Nakon školske nastave, učenici osmih razreda sa svojim razrednicima obilježili su Dan sjećanja na žrtvu Vukovara uz prigodan program koji je završio paljenjem svijeća ispred škole. Osmaši su svijećama ispisali Vukovar – grad koji je postao simbol svih žrtava Domovinskog rata, a na nama je danas da ih se s ponosom sjećamo i odajemo priznanje za slobodu koju imamo.

U fotogaleriji pogledajte fotografije, a u nastavku pročitajte radove osmaša.

Vukovar, grad heroj nije običan grad, on je ponos i dika Hrvatske te se istina o njemu treba širiti dalje, po cijelome svijetu. Silna tužna lica, isplakane suze, izgubljeni životi, nezaboravna su nedavna prošlost hrvatskoga naroda koju trebamo cijeniti i nikada ne zaboraviti. Ljubav, hrabrost i požrtvovnost naših branitelja koji su položili svoje živote za slobodu naše domovine neka žive u našim srcima!

Lucija Ćavar, 8.B

Grade heroju, ne postoje riječi kojima bih iskazala emocije koje su se ispreplele u mome srcu nakon što sam pogledala fotografije oronulih ulica, srušenih kuća, uplakanih stanovnika i svih ostalih rana. Svaka pukotina nosi svoju priču, svoju nezamislivu količinu proživljene boli. No, ništa te nije uspjelo izbrisati iz srca tvojih hrabrih građana. Vukovar je poseban grad, jedan i jedini, nepokoren, uvijek je bio i ostao više od samoga grada. Trebamo mu vratiti život kakav je nekad imao, trebamo ga spominjati češće, a ne samo 18. 11. Heroji poput tebe nikada ne umiru!

Matea Hranilović, 8.B

Grad Vukovar najveća je hrvatska riječna luka na Dunavu te kulturno i obrazovno središte Vukovarsko-srijemske županije. No, on je puno više od toga! To je grad koji je proživio najveće grozote Domovinskog rata, a njegovi hrabri stanovnici branili su ga do zadnjeg izdisaja. Oni koji su preživjeli, svjedoče danas o tim tužnim danima i uče nas da nikad ne odustajemo i da ustrajemo u obrani onoga što volimo. Kada dođemo u Vukovar, sjetit ćemo se svih tih svjedočenja i s ponosom koračati hrvatskim gradom herojem.

Mislav Jagušt, 8.B

Ljudi koji su branili Vukovar tješili su se željom završetka rata te ljubavlju prema svome gradu. Grad čine njegovi stanovnici koji su doista junaci. Priče o gradu Siniše Glavaševića uvijek bismo se trebali sjećati i ne dopustiti da sjećanja izblijede.

Lara Leljak, 8.B

Zagonetka kako od prijatelja postaje neprijatelj nerješiva je do kraja. Možemo se pomiriti s činjenicom da smo se samo borili i nismo željeli nikome nažao. Treba oprostiti, ali nikada zaboraviti! Treba graditi odnose ispočetka i trebamo poštovati istinu jer samo na istini počiva pravo prijateljstvo. U Vukovaru postoje ljudi različitih kultura, vjera, običaja, ali različiti ljudi se mogu družiti, ispunjavati međusobno i svakodnevno učiti suživotu!

Luka Škaro, 8.A

Tijekom Domovinskog rata većina mladeži je morala braniti svoju domovinu. Tada su se njihovi snovi promijenili, za njih je većina stvari postala drugačija. Prestala su  njihova druženja i zabavljanja. Morali su misliti na rat i boriti se za svoje preživljavanje. No, najgora stvar je ta da se moraš boriti protiv svog prijatelja s kojim si još jučer igrao nogomet i bio si s njim najbolji. Sada, u očima te osobe više ne vidiš prijatelja i sreću, nego samo neprijatelja, rat i bol. Kako imati snage pucati i uništavati onoga s kojim si nekada bio jedno i pustio ga u svoj život?

Anamarija Štefan, 8.A

VUKOVAR

Tu nekad padale su granate,
a cvijeće sada raste.
Tu nekad ronile su se suze,
a sada se moli za oprost.

Tu nekad padali su naši najbolji ratnici,
a sada se u srcu osjeća bol.
Tu nekad bila je pustoš,
a sada se djeca igraju.

Tu nekada ginulo se za njega,
a sada je On Grad Heroj.

Na vodotornju povijest piše.
Ne ponovilo se nikad više!
Mia Kovaček, 8.B

GRAD SNAGE

Vukovar. Grad kojeg je
štitio zid ljudi. Puno je puta
pao, ali se iz ruševina
podignuo snažniji.

Grad koji je padao i padao
sve dok se jednog dana
nije toliko uzdigao da
ga se više nije dalo srušiti.

Grad u kojem je puno ljudi obrisano
s ovoga svijete, ali su urezani
u naša sjećanja.

Grad čiji su ljudi toliko proživjeli
da danas hodaju ulicama s
ožiljcima na srcu i tugom za
izgubljenim dušama.

Vukovar. Grad toliko moćan
da ga je nemoguće
zaboraviti!
Ema Novosel, 8.A

VJEČAN GRAD

Vukovar, bogat grad,
ponosan, vječan
više nije slobodan.

Tvoje zlatne ravnice,
Tvoje vesele žice tamburice,
Uništilo je neprijateljsko zlo lice.

Tuđa pohlepa, zavist, prezir,
u trenu su ugasili
svakodnevni mir.

Palo je mnogo nedužnih duša,
tvoja snaga i volja bile su jače.
Pobijedile su neprijateljske jahače.

Danas, njišu se zlatne ravnice,
Čuju se zvuci tamburice,
slobodan stoji naš heroj grad
Vukovar!
Emma Tocko, 8.A

GRAD HEROJ

Od lijepog grada – do grada krvoprolića,
Glad, plač, tuga, muka.
Nezamisliva bol naših heroja,
bol ljudi koji su se borili za nas,
kada mi nismo mogli.

Za njihovu hrabrost
nema dovoljno riječi,
nema dovoljno novaca ni stvari
da oni zaborave
to grozno vrijeme,
tu tugu i muku.

Za njih pišem ovo.
Za Vukovar!
Amy  Wood, 8.B

objavio: Administrator   datum: 18. 11. 2017.