« Ožujak 2024 »

Putopisno po Hrvatskom zagorju

Prošlog petka učenici sedmih razreda umjesto u školske klupe sjeli su u autobus koji ih je odveo na put prema gradu Varaždinu i dvorcu Trakošćanu.

Put je, naravno, obilovao selfijima iz autobusa, no zanimljivosti su se otkrivale jedna za drugom od samog dolaska u Varaždin. Najprije smo se zaputili prema Muzeju kukaca gdje smo naučili da je entomologija znanost o kukcima zbog čega se i muzej naziva Entomološki. Tu smo pogledali zanimljivu prezentaciju o kukcima, a zatim se i sami okušali u istraživanju kukaca u Muzeju.

Začas smo se našli s lokalnim vodičima koji su nas proveli Varaždinom te nam ispričali zanimljive priče o gradu. Jeste li znali da samo jedan opušak cigarete može prouzročiti požar cijeloga grada? Tako kaže jedna legenda. Čuli smo i da je Varaždin grad baroka, ali i anđela. Za njih čak i postoji hotel u gradu! Na kraju obilaska, očaralo nas je i gradsko groblje, koje nije samo groblje, već pravi park pun zelenila!

Slijedio je drugi dio puta, posjet HE Varaždin. Po prvi put imali smo mogućnost vidjeti svu tu silu izbliza. Od snažne brane, do glasnih turbina. Djeluje impresivno i pomalo zastrašujuće.

Na kraju našeg puta, a prije povratka u Zagreb, posjetili smo i najljepši dvorac Hrvatskoga zagorja – Trakošćan. Saznali smo da je dvorac stara rezidencija obitelji Drašković čiji potomci danas žive u Republici Austriji, a sam dvorac u nadležnosti je Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Prošetali smo dvorcem i uvjerili se u veličanstvenost ove stare utvrde Draškovića, začudili se malim veličinama kreveta, a onda smo saznali da je to zato što su spavali u gotovo sjedećem položaju. Kad smo pak došli do salona gdje se nalazio stari klavir, naša je učenica Marta Modrić dobila priliku zasvirati na njemu. Bio je to prekrasan ples notnih zapisa kojim je Marta barem na trenutak oživjela stara vremena dvorca. Tko se još može pohvaliti da je svirao na stoljetnom klaviru u samom srcu dvorca?  Bravo, Marta!

objavio: Administrator   datum: 29. 9. 2017.