Astrofizika u Stenjevcu

Dana 10. ožujka 2017. napredni fizičari i englezi ugostili su australsku astrofizičarku Jacintu Delhaize, koja trenutno radi na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, i njezinu asistenticu Lanu Ceraj.

Jacinta nam je približila svemir kroz svoju prezentaciju „Od Velikog praska do Trga Bana Jelačića“.

Evo što kažu neki osmaši:

Mene je iznenadilo koliko zapravo ima galaksija i kakvih su oblika. Drago mi je što nam je preporučila neke filmove (Spomenula je filmove „Contact“, „The Dish“, „Interstellar“, op. a.). (Barbara)

Saznali smo mnogo novih stvari, npr. što dublje gledamo u svemir, zapravo se vraćamo u prošlost; ako bi nam s nekog planeta koji nije unutar Mliječne staze netko poslao signal, mi bismo ga primili puno kasnije nego što je poslan. Na predavanju smo mogli čuti i vidjeti mnogo zanimljivih stvari o postanku svemira, otkrivanju ostalih planeta, zvijezdama… i također obogatiti svoj engleski vokabular. (Ella)

Neke je učenike doista zanimao njezin rad te su odgovarali na neka pitanja koja su bila postavljena njoj. (Ema)

Jacinta se bavi pitanjima na koja još nitko nema odgovor… Ispričala nam je da u Australiji po cijelom kontinentu planiraju postaviti radio teleskope raznih veličina i oblika. Spomenula je i film „Contact“ u kojem su prikazani pravi radio teleskopi koji su spojeni tako da zajedno čine cjelinu. (Andrej)

Održala nam je prezentaciju o svemiru koja mi se svidjela, ali me također potaknula na razmišljanje koliko smo mi mali i koliko još toga trebamo otkriti. Jacinta je vjerujem svima u učionici pokrenula vijuge… (Josip)

Veliko hvala Jacinti i Lani na zanimljivom susretu te pozivu da dođemo na Otvoreni dan Fizičkog odsjeka na PMF-u (7. travnja) kako bismo i dalje razvijali svoje vijuge!

objavio: Danijel Stanić   datum: 21. 3. 2017.