Životni fajteri

Susret s g.Milom Mrvaljem, bivšim beskućnikom i pokretačem udruge Fajter

U okrilju ovogodišnjeg projekta sedmih razreda, Činim male stvari s velikom ljubavlju, a povodom Svjetskog dana beskućnika, učenici 7.d razreda, s razrednicom Nikolinom Stanišić, 14.listopada ugostili su g. Milu Mrvalja, bivšeg beskućnika, koji je snagom volje pobijedio beskućništvo. Ispričao nam je o svojim teškim životnim bitkama, kako su ga neoprezne financijske odluke dovele do lutanja ulicom. Podijelio je s nama tužne detalje života beskućnika, zašto tjednima ne skidaju cipele s nogu od straha da ih noću ne ugrizu štakori dok spavaju u ruševinama, kako se beskućnici nose s bolestima, hodajući ulicama pod povišenom temperaturom da im bolest zauvijek ne uspava slabih kao da ne postojeo tijelo.  Pojasnio nam je kako nisu svi beskućnici dospjeli na ulice zbog ovisnosti, već su se mnogi odali alkoholu kako bi zaboravili okrutne životne uvjete u kojima preživljavaju. Ispričao nam je kako su najčešće psi lutalice beskućnicima najbolji prijatelji i da jedan običan topli smiješak nekog prolaznika, beskućniku može uljepšati život jer ljudi najčešće prolaze pokraj njih kao da ne postoje.
Ono što nas je sve oduševilo jest što je g.Mrvalj o ovim socijalnim problemima govorio s mnogo pozitivnog duha. Istaknuo je kako svaki čovjek u životu nailazi na probleme, veće ili manje, no da je najvažnije s tim se problemima borbeno suočiti i živjeti ih kao izazove koji će nas promijeniti na bolje, u ljude koji žele živjeti punim plućima, koji žele pomagati potrebitijima od sebe. Nadahnuo nas je svojim primjerom pokretanja udruge Fajter koja likovnim radionicama i humanitarnim pomaganjem radi na ponovnom vraćanju dostojanstva i života beskućnicima koji se imaju snage izvući iz ralja ulice. Volonteri udruge izdaju i časopisUlični fajter čijom se prodajom na ulicama beskućnici trude zaraditi novac koji će im osigurati toplo prenoćište i osnovne potrebe za život. Učenici 7.d razreda, kupnjom časopisa, prikupili su novčana sredstva, kao i priloge u hrani, koji će g.Mrvaluj i njegovim volonterima Fajterima, barem malo pomoći u nastavku borbe za bolji život zagrebačkih beskućnika.

Evo kako su susret doživjeli učenici:
- Najviše me je šokiralo što je g.Mrvalja obitelj ostavila zbog novaca. Kad si bogat, obožavaju te, kad izgubiš novac, nitko te ne želi. Ostavljen si sam na teškom putu kojim trebaš nastaviti, a ne stati. U najtežim trenucima, treba biti najjači, treba sam sebi biti najbolji prijatelj, a upravo je to najteže.
- Susret s bivšim beskućnikom otvorio mi je oči. Shvatila sam u kakvim prekrasnim životnim uvjetima živim i da trebam biti jako zahvalna na svemu što imam. Njegova me životna priča istinski potaknula da vjerujem da se čovjek, ako želi, može izvući iz najtežih životnih situacija i ojačati se borbom koju je vodio, sam sa sobom. Lucija Paladin
- Priča g. Mrvalja bila je jako tužna, ali me je snažno motivirala da nikad, čak ni u najgorim životnim situacijama, ne odustajem, kao što ni on nije.

Vito Dragić

objavio: Marko Majstorović   datum: 25. 10. 2016.

Ukupno: 431993